Ukážeme vám, kteří škůdci a nemoci se zaměřují na vaše ovocné stromy a keře, a poradíme, jak jim můžete předcházet a v případě potřeby proti nim bojovat.
Které nemoci a škůdce postihují vaše ovociny nejčastěji? Seznam je opravdu dlouhý. Nemoci se zvyknou objevovat stejně na listech i plodech, ba některé dokonce napadají obě místa najednou. Pokud nemoci poznáte včas a rychle proti nim zasáhnete, můžete většinou zabránit nejhoršímu a těšit se z bohaté úrody. V počátečním stadiu se lze dokonce vyhnout i chemii. Abyste však vůbec nedali prostor pro vznik nemocí či šíření škůdců, je třeba rostlinám dopřát vše, co vyžadují.
Při brzkém zjištění problému je řešení obvyklé rychlé a rostlina příliš netrpí.
Především jsou to optimální pěstitelské podmínky a samozřejmě přiměřená péče, která přispívá k tomu, aby byla rostlina odolnější. Navzdory velkému úsilí se však nejednou stane, že se některý škůdce či nemoc přece jen objeví. V rámci pravidelné péče je třeba rostliny důkladně prohlížet. Jak však správně identifikovat nemoc nebo škůdce? Jak problém řešit? Přinášíme vám přehled nejčastějších chorob a škůdců, které napadají ovocné stromy a keře. Při brzkém zjištění problému je řešení obvyklé rychlé a rostlina příliš netrpí.
Proč impregnovat dřevo proti škůdcům a jak správně na to
Americký padlí angreštu
Poznáte ji podle typického bílého podhoubí, které se tvoří na plodech, listech a dokonce výhoncích. Později se toto podhoubí mění z bílé barvy na tmavě hnědé. Tato nemoc také ovlivňuje plodnost angreštu a odolnost keříčků proti mrazu. Šíření nemoci napomáhá mlha, rosa, chladnější májové počasí či přeháňky.
Chemická ochrana: První postřik je třeba zrealizovat před kvetením, druhý po odkvětu a poté ještě jednou zopakovat přibližně za 10 dní. Vhodný je přípravek Sulfurus nebo Discus.
Ekologická ochrana: Použít můžete přípravky HF-Mycol, Bioton nebo Folicit. Preventivní postřiky ohrožených odrůd je třeba provést před kvetením a po odkvětu. Ideální je pěstovat odolné odrůdy proti této nemoci, jako například: červenoplodé Rolanda, Rokula, Hinnonmaki Rod nebo bíloplodé Rixanta či Invikta.
Bílá a fialová skvrnitost listů jahod
Jedná se o kulaté, tmavě olemované skvrny, které se postupně zvětšují. Skvrny splývají, jejich střed postupně odumírá a získává bílé zbarvení. Při intenzivnějším výskytu skvrn mohou napadené listy usychat. Při fialové skvrnitosti se zase tvoří nepravidelné větší fialovočervené skvrny.
Chemická ochrana: Jahodoviště je třeba po sklizni ošetřit přípravkem Kuprikol 50. Neošetřujte stále rodící odrůdy jahod.
Ekologická ochrana: Důkladný mechanický sběr všech poškozených nebo odumřelých listů, případně posečení porostu.
Anatraknóza ořechů
Je to houbová choroba, která je doprovázena černou skvrnitostí. Na listech se objevují malé hnědé skvrny s cihlově červeným lemem, nejčastěji kolem středové listové žíly. Později jsou skvrny na zelených slupkách plodů i na dřevě letorostů. Silněji napadené listy opadávají. Skvrny na plodech mají inkoustový nádech.
Chemická ochrana: První postřik je třeba aplikovat těsně před kvetením ořechů, druhý hned po odkvětu a třetí asi o 10 dní. Použít můžete přípravek Kuprikol 50.
Ekologická ochrana: Udržování vzdušné koruny, výběr vhodné lokality a odrůdy, vápnění půdy a vyhrabání i odstranění listů.
Chrastavitost broskví
Na plodech se nejprve tvoří krémové zatvrdlé skvrny, které se později pokrývají sametovým, téměř černým povlakem výtrusů. Plody mají korkovitou dužinu a později praskají.
Chemická ochrana: Použít můžete přípravky proti kadeřavosti Kuprikol 50, Cuproxat SC nebo Syllit 65.
Ekologická ochrana: Odstraňování všech napadaných listů a mumiových plodů. Postřik připravený jako horký nálev z 1 kg březového listí a 1 litru vroucí vody (louhuje se 1 hodinu). Výluh před postřikem je třeba ředit v poměru 1:5. Houba přezimuje v spadaném listí a v mumiových plodech.

Chrastavitost jabloní
Typická je tvorba skvrn na listech. Skvrny jsou kulaté, černohnědé. Pletivo pod skvrnou odumře a zhnědne.
Chemická ochrana: První postřik proveďte před kvetením, další po odkvětu. Je-li deštivější počasí, je třeba ošetření zopakovat i během léta. Použít můžete přípravky, jako jsou Polyram WG, Qually 300 EC, Chorus 50 WG, Syllit 65.
Ekologická ochrana: Preventivně aplikujte přípravek Kocide 2000, Cupro Tonic nebo Controlphyt Cu.